Fareway Corporate Ad Match 1/07-1/13

This week Fareway’s ad is corporate ad meaning all deals can be found at all Fareway locations.  Depending on your location, the ad with begin Monday, Tuesday or Wednesday. I have the date in the title set to the Orange city, sioux Center, Sheldon, LeMars, Sioux City, Sioux Falls locations which all begin on Wednesday.

If a deal requires a store coupon there will be a ^ symbol next to that item as well as the limit.

Also, I will include the * symbol next to an item. With a maximum of 3 *** total, that means it’s a mega stock up deal and you’ll want to purchase a few of that product to last you until the next sale of the item if it’s a product you use often. Most sale cycles occur every 3-4 months.

Also, go here for the Con-Agra Foods match up!

Happy savings!

DAIRY

**Fareway cottage cheese 12oz $.88

***Pillsbury Grands! Biscuits $1
-use $.30/2 Pillsbury Grands! Biscuits from SS 1/04 (x 3/28)
OR -use $.40/3 Pillsbury Refrigerated Grands or Grands Jr Biscuits
Final price $.85-$.87 per tube

***Fareway cheese, shredded or cubed $1.66

Yoplait Greek, blends or whips yogurt $.80
-use $1/5 Yoplait Greek yogurt cups printable
OR -use $1/5Yoplait greek, greek 100 or greek 100 whips cups from SS 1/04  (x 2/28)
Final price $.60 per cup wyb 5

*AE, Kemps or Land O lakes orange juice 1/2 gallon $1.99

***azteca tortills $.88
-use $.50/1 Azteca refrigerated tortilla from RP 12/07 ( 2/07)
Final price $.38

FROZEN

*Lean Cuisine entrees 6-11.5oz $2
-use $1/5 Lean cuisine entrees 5-16oz from SS 1/04 (x 3/31)
Final price $1.80 per meal wyb 5

***Fareway steamables 12oz  $.88

New York Texas toast garlic toast $2.79
-use $.75/1 soft pull aparts (3/01)
OR -use $.40/1recipe frozen bread (3/01)
Final price $2.04-$2.39

Red Baron pizza classic or rising crust $3
-use $1/2 Red Baron pizzas printable
Final price $2.50 each wyb 2

CANS/JARS

**Lindsay olives 6oz [med, large or extra large] or 5.75-6oz green stuffed or re-closable extra large olives $1.33
-use $1/2 Linsay Olives printable (sign in/up)
Final price $.83 each wyb 2

***Hormel Chili w/ beans and no beans $1.25
-use $.55/2 Hormel chili products printable
OR -use $.55/2 Hormel chili products from SS 1/04 (x 3/02)-bigger paper
Final price $.98 per can wyb 2

*Dinty Moore beef stew $2
-use $1/2 Dinty Moore beef stew products printable
Final price $1.50 per can wyb 2

CONDIMENTS/SAUCES

**Skippy peanut butter 15-16.3oz $1.98
-use $55/1 Skippy peanut butter printable
Final price $1.43

BOXES/PACKAGES

*Musselman’s applesauce 4-6 count $1.66
-use $.75/2 Big Cups 4 count from SS 1/04 (x 2/28)
OR -use $.75/2 single serve 6 count cups from SS 1/04 (x 2/28)
final price $1.29 each wyb 2

***Kellogg’s Nutri Grain, fiber plus or Special K bars, Special K crackers or special k on the go $2.50
-use in-ad STORE coupon to save $4 wyb 4 Special K brand items, poptarts or nutri grain bars
PLUS
-use (2) $1/2 nutri grain or Special K bars printable
OR -use$1/3 Special K cereals, cereal bars, pastry crisps, brownies and snack bars, cracker chips/popcorn chips, special K nourish hot cereals, special k protein granola snack bars and/or special k moments bites (2/15)
Final price as low as $1 per box w/ (2) printable and store coupon!

PASTA/GRAIN/NUTS

***Fareway white bread 20oz loaf $.88

Brownberry thins $2.98
-use Buy 1 Sandwich thins get a can of chicken of the sea for FREE from SS 1/04 (x 2/14)
Final price $2.98 plus a free can of tuna

**Fareway pasta [excludes lasagna] $.90

**Village Hearth bread $2.29
-use $.55/1 Village Hearth bread printable
Final price $1.74

Planters nuts 9.7-9.75 oz Nut•rition Mixed or Cashew/ Almond/Macadamia or 8.5-8.75 oz Deluxe Mixed Nuts or Whole Cashews $4.99
use $1/2 Planter’s nuts or peanut butter printable
OR -use $1/2 Planter’s peanuts or peanut butter from SS 11/16 (x 1/31)
Final price $4.49 each wyb 2

BAKING

BREAKFAST

***Kellogg’s Special K cereal [12 oz Special K, 12.5 oz Fruit & Yogurt, 12 oz Multi-Grain, 12.4 oz Vanilla Almond, 12.1 oz Cinnamon Pecan, 13.1 oz Dark Chocolate, 12.7 oz Chocolate Almond, 12.5 oz Protein Plus, 11.3 oz Low Fat Granola, 11 oz Chocolate Strawberry, 11.2 oz Red Berries or 11 oz Gluten Free] $2^
use in-ad STORE coupon Save $4 wyb 4 Special K brand items, poptarts or nutri grain bars
PLUS
-use $.70/1 Kellogg’s Special K gluten free cereal printable
OR -use $.70/1 Kellogg’s Special K protein with brown sugar crunch printable (if included)
OR -use $1/3 Kellogg’s Special K cereals printable (Kelloggs-sign in/up)
OR -use $1/3 Special K cereals, cereal bars, pastry crisps, brownies and snack bars, cracker chips/popcorn chips, special K nourish hot cereals, special k protein granola snack bars and/or special k moments bites (2/15)
OR -use $1/2 Kellogg’s cereals from RP 12/07 (x 1/18)
Final price as low as $.30 for GF or $.50 per box

**General Mills Kix, Wheaties or Cheerios $1.98
use $1/3 General Mills Big G cereals from SS 1/04 (x 2/15)
OR -use $.50/1 Cheerios printable (Pillsbury-sign in/up)
Final price $1.48-$1.65 per box

*Kellogg’s pop tarts 12ct box $2.50
-use in-ad STORE coupon to Save $4 wyb 4 Special K brand items, poptarts or nutri grain bars
-use $1/1 Kellogg’s pop tarts printable (Kelloggs Rewards-requires points)
OR -use $1/3 Kellogg’s pop tarts printable (Kelloggs-sign in/up)
Final price will vary, around $1.25 per box

Nabisco Belvita breakfast biscuits $2.50
-use $1/2 Belvita breakfast biscuits from SS 1/04 (X 2/21)
Final price $2 per box wyb 2

SNACKS

*Fiber one bars, cookies, brownies or coffee cake $2.50
-use $.50/1 Fiber one chewy bars printable
or -use $.50/1 Fiber one soft baked cookies printable
Or -use $.50/1 Fiber one strussel bars printable
OR -use $.50/1 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Products, Protein Chewy Bars, Streusel Bars or Meal Bar
Final price $2 per box

BEVERAGES

***Fareway sugar free drink mixes 1o count $.99

7-up products [reg or diet] 2Liter $.99

HOUSEHOLD

***Finish automatic dish detergent [75oz powder or gel or 20ct gel pacs] $2.99
-use $2.15/1 powerball, gelpacs or quantum 12ct+ (2/07)
Final price $.84!

*Dawn dish soap 20-24oz, all varieties $2.39
-use $.25/1 Dawn dish soap from P&G 12/28 (x 1/31)
OR -use $.50/1 Dawn Hand Renewal, Power Clean, Bleach Alternative or Oxi from P&G 12/28 (x 1/31)
Final price $1.89-$2.14

Huggies snug and dry diapers size 2-6 48-84 count $17.49
-use $2/1 Huggies diapers printable
final price $15.49

Huggies unscented baby wipes 320 count $8.49
-use $2/1 Huggies wipes 300 count printable
Final price $6.49

MEAT

***Thick cut Iowa chops $1.99/lb

***Delightful Farms boneless, skinless chicken breast 3# bag $4.99^
must use store coupon -limit 2

Boneless rump roast $3.99/lb^
must use store coupon -limit 10#

***Chicken drumsticks $.99/lb
*Hillshire Farms deli tubs $2.99
-use $1/1 Any package of Hillshire Farms naturals from RP 1/04 (x 2/25)-big papers
Final price as low as $1.99 if Naturals are included

*Hormel pepperoni pillow packs $2.99
-use $1/2 Hormel pepperoni products printable
OR -use $1/2 Hormel pepperoni packs from SS 1/04 (x 3/02)
Final price $2.49 each wyb 2

**Farmland bacon 16oz $2.99
-use $.75/1 Farmland bacon product from SS 12/07 (x 1/31)
Final price $2.24

PRODUCE

***Dole spinach 8oz $.99

*Strawberries $1.99/lb

**Nature’s green kale 1# bag $1.98

Marzetti salad dressing, all varities $2.69
-use $.50/1 marzetti simply dressed salad dressing from SS 1/04 (x 3/01)Final price $2.19

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Copyright © 2014. The Crazy Coupon Lady of OC.